معرفی رشته برق

در این مقاله سعی بر این داریم که یک آشنایی مقدماتی در رابطه با بازار کار رشته مهندسی برق و آینده شغلی آن برای شما ایجاد کنیم. شاید تاکنون این سوال به ذهن شما رسیده باشد که مگر رشته برق چه کاربرد هایی دارد که جزو محبوب ترین رشته های ریاضی و فیزیک است.

اولین تصویری که از شنیدن نام رشته برق در ذهن مخاطب می آید، دکل های قول پیکر خطوط انتقال و سیم کشی های مربوط به آن است، حال آنکه رشته برق بسیار گسترده تر از این موضوعات است.

تقسیم بندی بازار کار رشته مهندسی برق

رشته مهندسی برق به 5 گرایش تقسیم می شود:

1) مهندسی الکترونیک

2) مهندسی قدرت

3) مهندسی کنترل

4) مهندسی مخابرات

5) مهندسی پزشکی

شاید این اولین بار باشد که نام مهندسی پزشکی را به عنوان گرایش مهندسی برق می شنوید، در ادامه توضیح خواهم داد.

1) مهندسی الکترونیک: تمام برد های الکترونیکی که در اطراف خود می بینید کار این رشته است. از برد های الکترونیکی به کار رفته در لوازم خانگی مانند کولر و ماشین لباسشویی تا بردهای الکترونیکی خودرو و دستگاه های صنعتی و غیره. پس می بینید که یک مهندس الکترونیک می تواند در شرکت های تولید کننده این لوازم و با رویکرد ها و هدف های مختلف، مشغول به کار شود.

2) مهندسی قدرت: وظیفه یک مهندس قدرت رساندن و تامین توان و انرژی الکتریکی می باشد. این توان می تواند، توان مورد نیاز برای مصارف خانگی باشد یا طراحی یک ژنراتور قدرت برای تامین توان الکتریکی یک دستگاه صنعتی. پس یک مهندس قدرت می تواند در شرکت هایی که در زمینه خطوط انتقال یا تولید ژنراتور و ترانسفورمر فعالیت دارند، مشغول به کار شوند.

3) مهندسی کنترل: علم مهندسی کنترل را می توان تلفیقی از مهندسی برق و مهندسی مکانیک دانست. وظیفه این رشته طراحی کنترلر است. این کنترلر می تواند به صورت اتوماتیک یا توسط اپراتور یک دستگاه را کنترل کند. این رشته به طراحی ربات ها و دستگاه های مکانیکی اتوماتیک می پردازد و کاربرد زیادی در صنعت دارد.

4) رشته مخابرات: تمام ارتباطات چه به صورت بی سیم مانند موبایل و اینترنت بی سیم و بلوتوث و تلویزیون و رادیو و ارتباطات باسیم مانند تلفن های ثابت شامل کار و وظایف این رشته است. این رشته کاربرد های نظامی مانند طراحی رادار ها و موشک های خودکار نیز دارد.

5) مهندسی پزشکی: تنها دانشگاه های محدودی در مقطع کارشناسی این رشته را دارند. مهندسی پزشکی در بیشتر دانشگاه ها مانند صنعتی خواجه نصیر گرایش کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق است و فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق در هر گرایشی، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد به سراغ مهندسی پزشکی بروند. وظیفه رشته مهندسی پزشکی طراحی دستگاه های پزشکی و تصویر برداری پزشکی مانند رادیولوژی و CT-Scan می باشد.

نحوه ورود به بازار کار درشته مهندسی برق

در واقع باید بگوییم که آنچه برای موفقیت در این رشته به آن نیازدارید اینگونه است :

همواره بین دانشتئوری و مهارت های عملی اختلاف زیادی وجود دارد. برای موفقیت در این رشته، شرکت در کارگاه ها و آزمایشگاه ها برای فراگیری مهارت عملی لازم می باشد. مهندسی برق نیز مانند سایر رشته ها در دانشگاه تنها به صورت تئوری آموزش داده می شود که به تنهایی نیاز های بازار کار را رفع نمی کند.

در آمد مهندسی برق

درآمد در این رشته مانند تمام رشته های مهندسی و تجربی وابستگی زیادی به خود شخص دارد. برای کسب درآمد در این رشته شما نیاز به مهارت و تجربه عملی دارید که هرچه بیشتر برای بدست آوردن این تجربه و مهارت ها در دوران تحصیل در دانشگاه تلاش کنید، در بازار کار موفق تر خواهید بود